Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Apr 19, 2023

Wysługiwanie się kobietami w miejscu pracy, zdrabnianie imion ekspertek, tłumaczenie kobietom świata… Słyszałyście kiedyś zdanie: Słoneczko, zrób mi kawę? Albo: Mogłabyś skoczyć po papier, przynieść notatki, posprzątać po statusie? W najnowszym odcinku Forbes Women rozmawiamy o dyskryminacji – czym jest, jak się objawia i co z nią robić, kiedy jest wymierzona w nas, a także, kiedy jesteśmy jej świadkami. Bo te, tylko z pozoru niewinne pytania czy komentarze, z którymi wciąż spotykają się kobiety w środowisku zawodowym, są właśnie objawem dyskryminacji.

Jak zareagować, gdy słyszymy od swojego szefa: „Kasiu, jak skończymy, zbierz papiery i trochę tu ogarnij”? To nigdy nie jest łatwe. Zazwyczaj towarzyszą nam emocje, jak chociażby strach przed utratą pracy. Ale granice postawić trzeba, inaczej te silne, stereotypowe zdania będą nadal funkcjonowały w naszych biurach, z cichym przyzwoleniem wszystkich.

„Kobiety są bardzo często traktowane przedmiotowo, ich kompetencje podważane, a karierę utrudnia im szklany sufit. Spotykają się z objawami lekceważenia, bywają obiektem niewybrednych komentarzy, a na możliwość zawodowego awansu wpływa na przykład fakt, czy są matkami lub czy opiekują się rodzicami. To bardzo często przekreśla ich możliwości zawodowego rozwoju – czytamy na stronie Fundacji Women in Law. Jak sobie z tym radzić? I tu z konkretnymi rozwiązaniami przychodzą ekspertki, prawniczki z Women in Law, które opracowały bardzo praktyczny „Antydyskryminacyjny pomocnik dla kobiet w biznesie”.

Lubimy myśleć, że i kobiety, i mężczyźni mają takie samo prawa, że dzisiaj w 20213 roku w biznesie nie ma miejsca na dyskryminację. Ale tak jest tylko w wersji oficjalnej. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jak mówi moja gościni Małgorzata Modzelewska de Raad, adwokatka, wspólniczka w kancelarii Modzelewska&Paśnik: „Dyskryminację kobiet mamy na poziomie podstawowych zachowań. Praktyka zdecydowanie odbiega od szczytnych haseł i teorii, odbiega też czasem od fasady, którą tworzą firmy, mające silne parcie, żeby w różnych sferach, w tym równościowej, pokazywać się jak najlepiej.”

Co możemy zrobić, jak widzimy, że szef czy kolega wysługuje się kobietą w pracy? „Pisząc ten pomocnik – pomagamy, podsuwamy konkretne rozwiązania. Warto go przeczytać, bo wtedy nasz mózg uczy się tego, jak zareagować, kiedy rzeczywiście, w prawdziwym życiu spotkamy się z dyskryminacją” – mówi w podcaście Kamila Kurkowska prezeska fundacji Women in Law, mentorka, działaczka na rzecz praw kobiet.

Razem z moimi gościniami w podcaście przechodzimy przez kilka sytuacji opisanych w poradniku i omawiamy, dlaczego są ona wyjątkowo szkodliwe i przede wszystkim – jak sobie z nimi radzić.