Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Mar 22, 2023

„Nadal są profesje, tak jest w IT, gdzie zdecydowanie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Niedobór wykwalifikowanych specjalistów i specjalistek jest czasem tak ogromny, że firmy muszą odmawiać wykonania projektów – komentuje sytuację rynku pracy Magdalena Gawłowska-Bujok. Ponadto wynagrodzenia w sektorze IT rosną od wielu lat. Jest to też miejsce bardzo atrakcyjne dla kobiet. Jak w takim razie wejść do świata IT?

Jak wygląda zatrudnienie w IT w czasie kryzysu? Czy miejsc pracy nadal przybywa, a zarobki wciąż rosną? Czym się zajmują kobiety w IT i jakie mają korzyści wchodząc właśnie na tę ścieżkę rozwoju? Od czego zacząć pracę w IT? – pytam gościnię nowego odcinka Forbes Women Magdalenę Gawłowską-Bujok, założycielkę No Fluff Job, portalu z ogłoszeniami o pracę w IT.

Prawie połowa Polek w IT awansowała w minionym roku. Pracują głównie w Testingu i Project Managemencie.

Niedawno ukazała się 4. edycja raportu ,,Kobiety w IT 2023’’ przygotowanego przez No Fluff Jobs we współpracy z Roche Informatics Poland. W badaniu wzięły udział kandydatki i specjalistki IT aż z 5 krajów: Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Holandii. A sam raport dostarcza mnóstwo wiedzy i o rynku IT, i o sytuacji kobiet w tym środowisku. Co łączy respondentki raportu? Otóż chcą znać proponowane zarobki już na etapie czytania ogłoszenia o pracy.

Przygoda z IT dla większości Polek, które pracują lub dopiero poszukują pracy, zaczęła się od przebranżowienia, na co wskazało 42,8 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wśród matek ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i sięga 52 proc. Natomiast 22,6 proc. kobiet w IT przybyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Zdecydowana większość z nich, bo aż 76 proc., przebranżowiła się do IT w wyniku samodzielnej nauki.

Jak wejść do świata IT i jakie kompetencje są do tego potrzebne?

„Znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne. Jest wysoki próg wejścia. Ale są ścieżki, które pomagają. Dobrą specjalizacją na początek kariery jest Testing czy Project Menegment, które nie wymagają umiejętności programowania. IT to jest ogromny parasol, pod którym są różne dzieciny, często odległe od programowania. Wiele kompetencji zdobytych na studiach innych niż programistyczne, przy odpowiednim pokierowaniu, umożliwiają rozpoczęcie kariery w IT, np. osobie z wykształceniem psychologicznym łatwo jest wejść na ścieżkę UX” – opowiada w nowym odcinku podcastu Forbes Women Magdalena Gawłowską-Bujok, wcześniej lingwistka, a dziś ekspertka od rekrutacji w IT.

Praca w IT to zazwyczaj praca zespołowa. Właśnie dlatego najważniejsze kompetencje, które są potrzebne w tej branży to kompetencje miękkie: umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność pracy zespołowej oraz umiejętności analityczne.

„Wiemy od lat, że kobiety pracujące w IT z powodzeniem funkcjonują w wielu zespołach, gdzie mogą wykorzystać swoje kompetencje. Testing i Project Management stanowią często bardzo dobry punkt wejścia do branży, bo umiejętności wymagane w tych specjalizacjach można zyskać wcześniej także poza IT. Dlatego osoby trafiające do sektora technologicznego z przebranżowienia zwykle są gotowe, by stawić czoła wyzwaniom w nowym środowisku. Jak widać po wynikach badań, specjalistki IT z powodzeniem pracują i mogą pracować w dowolnym zespole” - dodaje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Testing (15 proc.), Project Management (10 proc.) i UX/UI (8 proc.) to najpopularniejsze specjalizacje, w jakich pracują kobiety w IT. W kategoriach stricte programistycznych pracuje ponad 20 proc. specjalistek, najczęściej w Backendzie (blisko 9 proc.). Patrząc przez pryzmat kandydatek, które dopiero myślą o wejściu do branży, ponownie dominują te wiążące swoją przyszłość z testowaniem (16 proc.), ale drugą najczęściej wybieraną specjalizacją jest Frontend (15,4%), a tuż obok i UX/UI (15,2 proc.). 

Magdalena Gawłowska-Bujok

Z wykształcenia lingwistka, z zawodu tłumaczka i rekruterka IT. W 2014 roku po blisko czteroletnim pobycie w Szwajcarii założyła wraz z mężem No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami o pracę w IT, pierwszy portal wymagający 100% ofert z widełkami wynagrodzeń. Jej zawodowa misja: zmiana standardów w rekrutacji IT. Początkująca triathlonistka. Mama dwóch córek.