Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Jul 7, 2023

„Podeszłam do rekrutacji w Amazonie mając zerowe doświadczenie w branży logistycznej, a nawet inne wyobrażenie o tym, co mogę robić zgodnie ze swoim wykształceniem etnolożki. Kluczowe to otwarta głowa, nastawienie na naukę nowych rzeczy i na działanie. Dziś moje stanowisko jest dobrym przykładem łamania stereotypów w pracy” – mówi Hanna Ziarkowska w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women.

 

Logistyka coraz bardziej kobieca

Według badania Gartnera „The Women in Supply Chain Survey 2021” na świecie kobiety stanowią już ponad 40 proc. wszystkich pracowników łańcucha dostaw. Codziennie zajmują się relacjami z klientem, kwestiami finansowymi, kadrowymi, nadzorowaniem procesów i zarządzaniem zasobami. Wg najnowszego badania Gemini w Polsce w branży magazynowej już 55 proc. pracujących to kobiety, 45 proc. – mężczyźni.

W stereotypowo męskim biznesie, za jaki mogą być uważane e-commerce czy logistyka doskonale radzą sobie kobiety – general managerki takie, jak Hanna Ziarkowska - jedna z kobiet zarządzających centrami dystrybucyjnymi (Fulfillement) Amazon.

Hannę Ziarkowską goszczę w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women, a rozmawiamy o stereotypach w pracy, o kobietach w stereotypowo męskich zawodach. Przykłady takich zawodów moja gościni odnajduje w swojej firmie Amazon, ale też siebie podaje jako przykład.

 

Jak się w takim razie przebić na stanowiskach, gdzie wciąż bardziej widziani są mężczyźni i jak przebić szklany sufit? Rozmawiamy o leadershipie kobiet z bardzo osobistej perspektywy Hanny Ziarkowskiej, która szczerze i otwarcie mówi, gdzie popełniała błędy i jakie wyciągała wnioski

 

Jej historia pokazuje, że kobiety w Amazon przełamują te stereotypy. Z jednej strony powierzane są im najważniejsze funkcje w firmie, z drugiej – odnajdują się one w tematach, które do tej pory zarezerwowane były dla mężczyzn (usługi transportowe, utrzymanie ruchu, zarządzanie łańcuchem dostaw, w tym automatyzacja i robotyzacja). A swoją wiedzą chętnie dzielą się z innymi kobietami.

Hanna Ziarkowska zdobywała doświadczenie jako jedna z pierwszych kierowniczek obszaru w Polsce i członkini zespołu odpowiedzialnego za otwieranie nowych centrów logistycznych w Europie. Następnie przez kilka lat zarządzała centrum logistycznym w Sadach k. Poznania. Przez wiele lat pracy w firmie miała okazję przekonać się, jak ważne jest dawanie równych szans wszystkim pracownikom, z których każdy wnosi coś wartościowego do organizacji:

„Amazon działa zgodnie z filozofią DEI, opartą na różnorodności, równości i akceptacji, co oznacza m.in. tworzenie równych warunków do rozwoju zawodowego dla kobiet i mężczyzn. Dzięki temu mogę w pełni realizować tutaj moje ambicje zawodowe i czuję się doceniana. Różnorodność jest bardzo ważna – sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni, że możemy spojrzeć na wyzwania i problemy z różnych perspektyw” – podkreśla moja gościni.

Dzięki pracy w kilku zespołach Amazon, zarówno w strukturze polskiej jak i międzynarodowej,  Hania rozwinęła swoje kompetencje menadżerskie, by móc w tej chwili z powodzeniem zarządzać dużym, różnorodnym zespołem. Amazon wspiera kobiety w rozwoju kariery m.in. przez programy mentoringowe Hanna z wykształcenia jest etnologiem i antropologiem kultury, tymczasem w Amazon dowodzi całym centrum dystrybucyjnym. Zaczynała od niższego szczebla, dziś zarządza kilkutysięcznym zespołem. Kiedyś potrzebowała wsparcia, dziś to ona jest mentorką i motywuje kobiety do odkrywania swojego potencjału.