Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Jun 23, 2023

„Polskie polityczki się miotają, np. między edukacją a polityką zagraniczną. Media zachęcają nas, żebyśmy były ekspertkami od wszystkiego, a to się mści brakiem specyfikacji. Strategia polegająca na tym, żeby być jedynym wyborem partii w danym zakresie (...) jest skuteczna. Tak robią najlepsze polityczki na świecie. Należy tak budować strategię swojej marki osobistej, eksperckiej, że jeżeli przyjdzie do przydzielania stanowisk, to wybór będzie oczywisty” – mówi w podcaście Forbes Women Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute specjalistka w zakresie przywództwa, różnorodności i inkluzywności.

Pod względem reprezentacji kobiet w polityce znacznie odstajemy od średniej europejskiej. Choć w Polsce żyje prawie 20 mln kobiet i stanowimy ponad połowę społeczeństwa (prawie 52 proc. z 38 mln mieszkańców), nie mamy proporcjonalnej reprezentacji w parlamencie.

W obecnej kadencji kobiety zasiadają więc w niespełna 29 proc. foteli w Sejmie i w 24 proc. w Senacie (w PE parlamentarzystki stanowią ponad 40 proc.– a w narodowych parlamentach UE średnio 26 proc.). W marcu 2023 r. w 25-osobowym rządzie Mateusza Morawieckiego kobiety dzierżyły zaledwie cztery teki ministerialne.

Potrzebujemy rozwiązań ustawowych, które przeciwdziałają wykluczeniu kobiet ze sfery politycznej, jak regulacje w kwestii przyznawania kobietom określonych miejsc na liście. Kobiety dostają się najczęściej tzw. miejsca niebiorące. W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women rozmawiam jednak z moją gościnią nie o regulacjach, a o tym, co kobiety same mogą zrobić, jeśli chcą zaistnieć w polityce, posługując się najlepszymi przykładami polityczek ze świata.

Zawieranie sojuszy, tworzenie strategii i konkretne dane. Na tych trzech filarach Joanna Burnos radzi budować swoją pozycję w polityce, odnosząc się do historii politycznych roll models. „Kampania uszyta na miarę, docieranie ze swoim przekazem za pomocą określonych kanałów komunikacji, które odpowiadają potrzebom wynikającym z segmentacji naszych wyborców i wyborczyń. Na tym budujmy swoją pozycję w polityce” – mówi Joanna Burnos.

 

Kluczowe to być blisko ludzi. Moja gościni przekonuje, że to zawsze się sprawdza. W świecie politycznym, ale też i biznesowym, należy postawić na trend „Human to Human”. Dziś bardziej niż kiedykolwiek wyborcy i wyborczynie chcą zobaczyć w polityku i polityczce drugiego człowieka.

 

 

Joanna Burnos

Założycielka LEADERIS Institute. Specjalistka w zakresie przywództwa, różnorodności i inkluzywności. Przedsiębiorczyni, mówczyni, trenerka.  Doświadczenie zawodowe zdobywała także w międzynarodowej korporacji finansowej oraz firmie konsultingowej.

Wykładowczyni Akademii Finansów i Biznesu Vistula, inicjatorka i autorka MBA Women in Leadership.

Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego, Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz European Women’s Academy w Brukseli. Stypendystka Solvay Brussels School of Economics and Management przy Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. Członkini Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Rady Doradczej The Alliance of Her, Women in International Security, a także Rady Programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prelegentka i moderatorka licznych konferencji krajowych i zagranicznych oraz autorka artykułów z zakresu rozwoju osobistego, przywództwa kobiet i spraw międzynarodowych.