Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Feb 2, 2023

Kolejne duże firmy zwalniają masowo. Wszyscy wchodzimy w kolejny rok kryzysu, zmiany i niepewności. Dlatego pierwsze odcinki nowego sezonu podcastu Forbes Women postanowiłam poświęcić na rozmowy z ekspertkami, które odpowiadają nam na pytania i obawy wielu z nas: jak będzie wyglądał rynek pracy, jak myśleć w takim otoczeniu o własnej karierze, jak myśleć o rozwoju? I przede wszystkim – jak dobrze wykorzystać kryzys?

- Przewiduje się, że 40% aktualnych zawodów zmieni się do 2030 roku - mówi w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women Maja Meissner, dyrektor zarządzająca Meissner & Partners. Oznacza to oczywiście konieczność przekwalifikowania się ogromnej liczby pracowników. Powstaną zupełnie nowe stanowiska, wynikające z zapotrzebowania na nowy rodzaj specjalistów, które będą wymagały, szczególnie od liderów, innych kompetencji. Jakie kompetencje i zawody oznaczają sukces i będą w cenie?

Już w 2020 roku raport Światowego Forum Gospodarczego pokazywał, że powstaną zupełnie nowe stanowiska - jedne zawody znikną, aby mogły pojawić się nowe, często jeszcze nieznane. Pracodawcy już wtedy szukali nowych cech i umiejętności u pracowników. Liczyło się: krytyczne myślenie, analiza, umiejętności rozwiązywania problemów, samodzielnego zarządzana, a także aktywne uczenie się, odporność, tolerancja na stres i elastyczność. Wojna w Ukrainie i nasze położenie geopolityczne przyspieszają zmiany i mają bardzo duży wpływ na to, jakie kompetencje i zawody będą się liczyć na lata - tłumaczy Maja Meissner.

Co to oznacza dla pracowników? Hasło „przytul niepewność” moja gościni wskazuje jako najbardziej aktualne i najlepiej oddające sytuację na rynku pracy. Chociaż nie każdy w wyniku automatyzacji będzie musiał się przekwalifikować, to niemal wszyscy będziemy musieli uczyć się na każdym etapie kariery. Poznawanie nowych programów i systemów, poszerzanie wiedzy o zagadnienia z zakresu nowych technologii i otwieranie się na innowacje to tylko część tego, na co musimy się przygotować

Maja Meissner wskazała kompetencje, które sprawią, ze będziemy się dobrze odnajdywać i łatwiej będzie się nam poruszać po rynku pracy:

  • Kompetencje poznawcze – elastyczność poznawcza, umiejętność sprawdzania, kwestionowania, krytycznego myślenia, rozwiązywania złożonych problemów, kreatywność.
  • Kompetencje społeczne – szeroko pojęty kontakt z drugim człowiekiem, inteligencja emocjonalna, empatia, współpraca, zarządzanie ludźmi, przedsiębiorczość.
  • Kompetencje twarde – podstawowe i zaawansowane kompetencje cyfrowe i inżynierskie.

Te kompetencje bezpośrednio łączą się z zawodami, które już teraz zyskują na znaczeniu. Jakie zawody najszybciej się rozwijają i gdzie najlepiej ulokować swoją przyszłość? – po odpowiedzi zapraszam do nowego odcinka.

Maja Meissner, dyrektor zarządzająca Meissner & Partners prowadzi Pani firmę executive search (pozyskiwanie osób na najwyższe stanowiska menedżerskie) oraz tym samym executive coaching (indywidualne szkolenia prowadzone dla szefów firm i osób na kierowniczych stanowiskach). Ekspertka ds. rynku pracy i rozwoju zawodowego. Współzałożycielka i prezeska HIFU CLINIC UROLOGIA, polski lider opieki urologicznej.