Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Jul 21, 2023

Polacy nie potrafią odpoczywać. Jesteśmy jednym z bardziej przepracowanych narodów. Mamy poczucie przeładowania obowiązkami, nie potrafimy się regenerować. Nieumiejętność odpoczywania jest jedną z chorób XXI wieku. Przyczynia się do tego tempo życia, wszechobecna technologia, natłok informacji, przebodźcowanie, co przekłada się na coraz powszechniejsze zjawisko wypalenia zawodowego.

Jakiś czas temu w podcaście Forbes Women rozmawiałam z Agnieszką Martą Marudą o tym, że żyjemy w czasach byle do… wakacji, piątku, wypłaty, urlopu. Żyjemy w takim pędzie i napięciu, że szukamy tzw. ulgi doraźnej, chwilowej w takich przyjemnościach jak urlop czy wakacje. Gdy jednak przychodzi czas urlopu, nie potrafimy go odpowiednio wykorzystać. Co to w takim razie znaczy odpoczywać? Czy można się nauczyć odpoczywać? Jakie są korzyści dobrego odpoczynku i konsekwencje braku odpoczynku?

Co drugi aktywny zawodowo Polak/Polka narzeka na przemęczenie pracą. Co gorsza, jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy „Urodzeni Przedsiębiorcy” zainicjowanej przez PSH Lewiatan, praca w istotny sposób absorbuje nas również na urlopie. Nawet podczas odpoczynku nie potrafimy korzystać z wolnego czasu. Trudno się nam odciąć od swoich zadań. Bardzo często też wolny czas, urlop przeznaczamy na inną prace, np. weekendowe porządkowanie domu, czy remonty.

Tylko co czwarty pracownik etatowy i zaledwie jeden na siedmiu przedsiębiorców potrafi odciąć się od swoich obowiązków w czasie urlopu. Potwierdzają to wyniki najnowszych badań. Blisko 36 proc. aktywnych zawodowo Polaków i Polek stwierdziło, że w trakcie urlopu myśli o tym, co ich czeka po powrocie do biura, blisko 23 proc. jest zaabsorbowanych swoją sytuacją zawodową, a ponad 14 proc. odbiera służbowe maile i telefony. Badanie pokazało także, że ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków i Polek czuje się przemęczona pracą.

Z punktu widzenia biznesu ta sytuacja nie jest korzystna. Przepracowany pracownik jest bardziej zestresowany, częściej się irytuje i przede wszystkim jest znacznie mniej wydajny i mniej zaangażowany. Co za tym idzie – umiejętność dobrego odpoczywania, takiego, które nas regeneruje i napełnia nową energią, powinna być istotna dla pracodawców.

A jaka jest korzyść dla każdej i każdego z nas? Jak spojrzę z perspektywy kilku ostatnich lat na swoje życie prywatne i zawodowe to najlepsze decyzje w obu tych sferach podejmowałam właśnie w trakcie lub zaraz po urlopie. I to nie pierwszym urlopie w danym roku tylko kolejnym. Przykładowo, w 2019 r., czyli tuż przed pandemią, kupiliśmy razem z partnerem dom, żeby móc w końcu, po kilku latach w związku, zamieszkać razem, co przy czwórce dzieci było nie lada wyzwaniem ze względu na ceny nieruchomości. Wcześniej wydawało mi się, że przedsięwzięcie jest ponad nasze zasoby finansowe czy fizyczne. Był to jednak rok, w którym udało nam się wyjątkowo wyjechać na trzy urlopy. Na trzecim wyjeździe poczułam w końcu, że w mojej głowie pojawiła się przestrzeń na tematy inne niż zawodowe. Wcześniej, będąc ciągle w biegu, wiecznie odkładaliśmy ważne decyzje, nie mieliśmy czasu na poszukiwanie nieruchomości będącej w zasięgu naszej zdolności finansowej i generalnie sytuacja wydawała się być bez wyjścia. Odpoczynek sprawił, że zyskaliśmy dystans do całej sytuacji i zobaczyliśmy ją w pełnym wymiarze oraz w zasięgu naszych możliwości.

W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women rozmawiamy o dobrym odpoczywaniu. Mamy lato, które kojarzy się z wakacjami, podróżami i właśnie odpoczynkiem, z którego, jak pokazują badania, nie potrafimy umiejętnie korzystać. Moją gościnią jest Sylwią Petryną, certyfikowana mentorka, pasjonatka coachingu i metody Kaizen, właścicielka firmy consultingowej, autorka wielu kursów, szkoleń, współautorka książek i inspirująca mówczyni.

W 2022 roku Sylwia została Liderką Równego Biznesu - plebiscytu organizowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Ambasadę Wielkiej Brytanii i Forbes Women. Sylwia jest też ekspertką z naszej Bazy Ekspertek #nieczekam107lat, której partnerem jest TVN Warner Bros Discovery – otwartej dla wszystkich kobiet ekspertek i bezpłatnej dla mediów i innych firm, które potrzebują kobiet ekspertek do wypowiedzi publicznych.

W podcaście znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Ø  Dlaczego nie potrafimy odpoczywać? Czego się obawiamy idąc na urlop?

Ø  Dlaczego urlop jest taki ważny? Jakie są korzyści z odpoczywania?

Ø  Jaka jest optymalna długość urlopu?

Ø  Jak wybrać właściwy sposób odpoczynku, dostosowany do potrzeb naszego organizmu i psychiki?

Ø  W pracy posługujemy się konkretnymi narzędziami, metodami, aby usprawnić naszą pracę. Czy jest jakaś metoda, dzięki której możemy się nauczyć odpoczywać?

Ø  Czy urlop to jedyna forma efektywnego odpoczynku? Naprawdę musimy mieć zarezerwowany w kalendarzu czas na urlop, żeby odpocząć?