Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Jul 27, 2023

„Donald Tusk zapowiedział »Marsz miliona serc« na 1 października. To jest za dwa i pół miesiąca. Przez ten czas będzie trzeba przypominać, dlaczego marsz się odbywa. Pretekstem jest przypadek Pani Joanny. I to wszystko, co się wydarzyło w tej historii w Krakowie: złamanie praw pacjenta, nadużycie władzy przez policję, pogwałcenie praw osobistych, pozbawienie godności i tak dalej. To trzeba będzie przypominać, a to wyzwala dyskusje: o kobietach, o sytuacji kobiet, o tym, jak państwo traktuje kobiety – mówi Dominika Długosz w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women. 
W podcaście Forbes Women wspieram kobiety. W rozmowach zwykle skupiam się na karierze, pracy, rozwoju osobistym i na roli kobiet w gospodarce i w społeczeństwie. Dlatego dziś rozmawiamy o jesiennych wyborach i polityce, która jest obecna w każdej sferze naszego życia i ma wpływ na wszystkie tematy, którymi na co dzień zajmujemy się, tworząc magazyn i podcast. Polityka nas dotyczy. Co więcej – głos kobiet w najbliższych wyborach może być decydujący. Pamiętajmy o tym. Luka płacowa, edukacja, prawa reprodukcyjne, brak kobiet na najwyższych stanowiskach i we władzy – to obszary, w których w ostatnich latach najmocniej tracimy. Kobiety nie mogą być dłużej obywatelkami drugiej kategorii.

Kobiety w polityce
– Znaleźliśmy się w dziwnym momencie – z jednej strony kobiety stają się coraz bardziej świadome swoich praw i są gotowe o nie walczyć, z drugiej – antykobieca polityka obecnych władz uniemożliwia realizację tych praw. My stałyśmy się bardziej progresywne, ale patriarchat i konserwatywne postawy mają się bardzo dobrze – cytuje Katarzynę Kasię Małgorzata Mierżyńska w raporcie Forbes Women o sytuacji kobiet w Polsce. Z drugiej strony, jak pokazuje badania Kantar, aż 33% badanych uważa, że kobiety nie powinny angażować się w politykę, bo to nie ich rola. 
Takie myślenie doskonale odzwierciedla sytuację na polskiej scenie politycznej. Choć w Polsce żyje prawie 20 mln kobiet i stanowimy ponad połowę społeczeństwa (prawie 52 proc. z 38 mln mieszkańców), nie mamy proporcjonalnej reprezentacji w parlamencie. 
W obecnej kadencji kobiety zasiadają więc w niespełna 29 proc. foteli w Sejmie i w 24 proc. w Senacie. W marcu 2023 r. w 25-osobowym rządzie Mateusza Morawieckiego kobiety dzierżyły zaledwie cztery teki ministerialne.

Czy jesienne wybory to może być moment zwrotny?

Wydaje się jednak, że im mocniej władza dociska, by przywrócić tradycyjny porządek i role społeczne, tym bardziej wśród kobiet rośnie świadomość praw i gotowość do ich obrony. Nawet na ulicach. Rządząca koalicja od 2015 r. promuje konserwatywny model rodziny i pracuje nad utrwalaniem stereotypów płci. To nas cofnęło. W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego „Global Gender Gap” oceniającym poziom równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym Polska znalazła się na 77. Miejscu. Co oznacza, że pod względem równości przegrywamy z połową świata. Co gorsza, w porównaniu z tymi samymi wskaźnikami sprzed dekady Polska spadła w obu klasyfikacjach – w globalnej o 24 miejsca, w regionalnej o siedem.
Zbliżają się wybory. Do studia zaprosiłam świetna dziennikarkę, współtwórczynię mojego ulubionego podcastu politycznego, Dominikę Długosz. Z Dominiką rozmawiamy, jak w tych wyborach będzie poruszany, i dlaczego będzie ważny, temat kobiet i problemy kobiet. Oraz dlaczego kobiet na polskiej scenie politycznej wciąż jest tak mało.
„Problemy kobiet w tej kampanii wyborczej są istotne. Kobiety mogą zmienić wynik wyborów. Do polityków znaczenie kobiet w tych wyborach właśnie dociera i za chwilę zobaczymy kilka akcji skierowanych do kobiet w różnych sektorach” – mówi w podcaście Dominika Długosz.