Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Apr 12, 2023

Mika Brzezinski w pierwszych słowach na kongresie Forbes 30/50 Summit skradła moje serce zdaniem: »Masz czas, możesz się zatrzymać«. Uzmysłowiłam sobie, jak wszystkie jesteśmy w potwornym pędzie. Są takie momenty w życiu każdej kobiety, kiedy wydaje się, że to już koniec świata. A to może być szansa na nowe otwarcie – mówi Sylwia Gregorczyk w podcaście Forbes Women o najważniejszym dla niej wystąpieniu na tegorocznym Forbes 30/50 Summit.

W ciągu ostatniej dekady Forbes 30 Under 30 stał się najważniejszym na świecie wyróżnieniem dla młodych przedsiębiorców i liderów, podczas gdy nowa lista, która w tym roku miała swoją drugą edycję, 50 Over 50, pokazuje, że dla kobiet doświadczenie, mądrość i przywództwo nie mają daty ważności. Tegoroczny Forbes 30/50 Summit, który odbył się w dniach 7-10 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet gromadząc najbardziej wpływowe kobiety świata, podkreślił tę ideę i pokazał, że sukces nie ma ograniczeń wiekowych. Nie bez znaczenia ma też lokalizacja wydarzenia – Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na nagranie najnowszego odcinka podcastu Forbes Women zaprosiłam do studia dwie gościnie, które były uczestniczkami tego niezwykłego wydarzenia: Sylwię Gregorczyk-Abram prawniczkę, działaczkę społeczną współzałożycielkę inicjatywy Wolne Sądy, zawodowo od 2006 związaną z kancelarią Clifford Chance i Olgę Leonowicz – przedsiębiorczynię, ekspertkę public affairs. Obu wydarzenie pokazało, że kariera zawodowa kobiet nie musi się rozegrać do 40-stki. – Na wszystko jest czas. Sukces zawodowy i finansowy można osiągnąć także znacznie później – podkreślają obie gościnie.

Tegoroczny Forbes Summit zgromadził 500 kobiet z ponad 50 krajów. Summit jest rodzajem skrzyżowania pokoleń, okazją do wzajemnego mentoringu pomiędzy kobietami 30 under 30 i 50 over 50. Jak zwykle na takich konferencjach było dużo osobistości jak np. Hilary Clinton, Olena Zelenska, dziennikarka i aktywistka Gloria Steinem, ikona tenisa Billie Jean King, tancerka baletowa Misty Copeland, aktorka Catherine O. Hara i wiele innych. A kluczem do tego wydarzenia: Mentoring.

Olga Leonowicz

Przedsiębiorczyni i specjalistka public affairs. Przez wiele lat pracowała jako konsultantka executive search, rekrutując na stanowiska managerskie średniego i wysokiego szczebla w firmach międzynarodowych. Po urodzeniu córki, w imię bardziej elastycznego czasu pracy, 10 lat temu otworzyła wraz ze wspólniczkami, kawiarnię w Warszawie - Kubek w Kubek, która została uznana przez czytelników w plebiscycie Gazety Wyborczej za najlepsze miejsce na śniadania. W ostatnich latach pracowała w zespole marketingu przy rozwoju biznesu Janusza Palikota. Od blisko roku działa w obszarze public affairs.

Sylwia Gregorczyk-Abram

Adwokatka oraz działaczka społeczna, zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. Współtworzone przez nią organizacje pozarządowe - Komitet Obrony Sprawiedliwości i Wolne Sądy zajmują się monitorowaniem i archiwizowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów i adwokatów, radców i zapewnianie tym osobom pomocy prawnej.

Przed sądami i trybunałami reprezentuje mniejszości narodowe i seksualne, ofiary przemocy, a także ofiary nadużyć Policji. Występuje przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w kluczowych postepowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Wielokrotnie reprezentowała w postępowaniach sądowych sędziów Sądu Najwyższego, w tym Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego.

Zawodowo od 2006 r. związana z kancelarią Clifford Chance w Warszawie, gdzie odpowiada za praktykę pro bono. Laureatka „Złotego Paragrafu” w kategorii najlepszy adwokat w Polsce, znalazła się też w rankingu Forbes „Najbardziej wpływowych kobiet w Polsce” za rok 2020. Stypendystka Yale University w ramach programu The Maurice R. Greenberg World Fellows Program.