Preview Mode Links will not work in preview mode

Forbes Women Podcast


Apr 26, 2023

Prowadząca: Katarzyna Gaweł-Brudkiewicz

Gościni: Magdalena Warzybok, Partner, Dyrektor Zarządzająca Kincentric Polska 

Najważniejsze czynniki wpływające obecnie na zaangażowanie pracowników to przywództwo i poczucie, że firma komunikuje się w sposób otwarty i transparentny. Gdy tuż na początku pandemii, dosłownie z dnia na dzień przenieśliśmy wszystkich pracowników na pracę zdalną, bardzo mocno przekonałam się, jak kluczowe jest w komunikacji zrozumienie decyzji i intencji zarządu przez pracowników. Później, wielokrotnie obserwowałam, jak znaczenie tego czynnika wzrasta w czasach trudniejszych. Od czasu pandemii stwierdziłam też, że komunikacja wewnętrzna ma dodatkową, nową funkcję – zarządzanie emocjami w firmie.

W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women rozmawiamy o zaangażowaniu pracowników. Temat wyjątkowo mi bliski. Wszystko, co robię, jako szefowa komunikacji wewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska, ma na celu zwiększanie zaangażowania pracowników. Do podcastu zaprosiłam prawdziwą ekspertkę w tej dziedzinie, której wiedza opiera się nie tylko na kilkunastoletnim doświadczeniu, ale przede wszystkim na badaniach zaangażowania w wielu firmach.

Moja gościni, Magdalena Warzybok, kieruje firmą Kincentric i jest członkinią Kincentric Global Leadership Team. Z firmą Kincentric pomaga organizacjom osiągać wysokie wyniki biznesowe poprzez radzenie sobie z najbardziej złożonymi problemami z zakresu zarządzania talentami, budowania zaangażowania i pozytywnych doświadczeń pracowników. Prowadziła lub nadzorowała projekty oraz programy skierowane na budowanie angażującego środowiska pracy w ponad 600 organizacjach w Polsce i CEE. Magdalena jest autorką wielu publikacji, w tym m.in. w Harvard Business Review Polska, Personel i Zarządzanie i Personel Plus oraz częstą prelegentką na konferencjach branżowych.

„Dane z rynku polskiego pokazują, że najważniejszym czynnikiem dzisiaj, który wpływa na zaangażowanie pracowników, jest wynagrodzenie. Co w czasach inflacji nie jest zaskakujące. Nasze wynagrodzenia netto zmniejszyły się, najpewniej pierwszy raz od 30 lat, co wpływa na nasz styl życia, na nasze poczucie bezpieczeństwa. 

Jak pokazują badania, wynagrodzenie stało się numerem jeden, jeśli chodzi o wybory związane z pracą i zaangażowanie pracowników. Drugim czynnikiem jest kwestia związana z przywództwem w firmie, z poczuciem, że firma jest zarządzana przez osoby, które mają wizję przyszłości i umiejętność stabilizacji sytuacji w nieprzewidywalnym świecie. Na trzecim miejscu jest możliwość rozwoju.” – opowiada moja gościni. Jednocześnie podkreśla, że w swojej kilkunastoletniej pracy nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tak dużą zmiennością nastrojów pracowników i ich potrzeb.

O czym jeszcze rozmawiamy w podcaście:

  • Dlaczego zaangażowanie jest takie ważne? I jak je w ogóle rozumieć? Motywacja? Satysfakcja z pracy?
  • Kiedy człowiek jest zaangażowany, a kiedy nie? Jakie czynniki zewnętrzne, a jakie wewnątrz firmy wpływają na zaangażowanie pracowników?
  • Czy można ocenić zaangażowanie pracowników? I jakimi metodami?
  • Jak zmieniało się zaangażowanie pracowników w ostatnich latach w Polsce i na świecie?